Elektrostymulacja- zastosowanie

Czym jest elektrostymulacja ?

Elektrostymulacja jest stosowana przede wszystkim w celu zapobiegania i hamowania spazmu mięśniowego, reedukacji utraconej funkcji mięśnia, utrzymania lub zwiększenia zakresu ruchu w stawach, zabezpieczenia przed atrofią, zwiększenia krążenia lokalnego krwi, jako pozabiegowe zapobieganie zakrzepicy poprzez stymulację mięśnia podudzia, w ćwiczeniach mięśni Kegla, a także w treningu sportowym, czyli podczas rozgrzewki, w ćwiczeniach siłowych, szybkościowych, wytrzymałościowych, oporowych, czy podczas regeneracji w ramach rehabilitacji po kontuzjach.

Czym różni się skurcz fizjologiczny od tego, wywołanego impulsem elektrycznym?

Skurcz fizjologiczny, to taki skurcz, który wywołany jest przez bodziec wysyłany przez ośrodkowy układ nerwowy. To nic innego jak skurcz tężcowy, podczas którego szybko nakładają się kolejne skurcze poszczególnych włókien mięśniowych. Zaznaczyć jednak należy, że nie wszystkie włókna nerwowe ulegają  wówczas pobudzeniu. Skurcz wywołany impulsem elektrycznym ma to do siebie, że pobudza wszystkie włókna nerwowe jednocześnie.

Podczas wykonania zabiegu elektrostymulacji, dąży się przede wszystkim do wywołania skurczu mięśnia jak najbardziej podobnego do naturalnego. W tym celu używa się serii impulsów, nadając im przy okazji odpowiedni kształt. Efektem jest wywołanie skurczu tężcowego, czyli tego bardzo podobnego do naturalnego…

W jakich przypadkach stosuje się elektrostymulację?

Elektrostymulacja dzięki swoim właściwością zyskała całą rzeszę zwolenników nie tylko w Europie, ale również na całym świecie.

Elektrostymulacja w fizykoterapii

Elektrostymulację stosuje się przeważnie w fizykoterapii. Odnajduje ona zastosowanie w porażeniach i niedowładach typu wiotkiego. W takich przypadkach zabieg dąży do niedopuszczenia do degeneracji odnerwionego mięśnia, aż do momentu zregenerowania uszkodzonego nerwu obwodowego.

Elektrostymulacja w kosmetologii

Co ciekawe elektrostymulacja odnalazła również swoje zastosowanie w kosmetologii. W tym aspekcie stanowi ona zabieg poprawiający wygląd sylwetki- rzeźbi mięśnie, rozbija cellulit, spala tkankę tłuszczoną. Elektrostymulacja daje jednak najlepsze efektu dopiero w połączeniu z aktywnością fizyczną w postaci systematycznych ćwiczeń. Zabieg elektrostymulacji wzmocni wówczas efekt naszej pracy!

Elektrostymulacja jest niezwykle popularna zwłaszcza wśród osób dbających o swoją sylwetkę. Za sprawą elektrostymulacji poprawiona zostaje widoczność mięśni, co wzbogaca dodatkowo codzienną aktywność fizyczną.

Podobny obraz