Miesięczne archiwum: Styczeń 2017

Elektrostymulacja- zastosowanie

Czym jest elektrostymulacja ?

Elektrostymulacja jest stosowana przede wszystkim w celu zapobiegania i hamowania spazmu mięśniowego, reedukacji utraconej funkcji mięśnia, utrzymania lub zwiększenia zakresu ruchu w stawach, zabezpieczenia przed atrofią, zwiększenia krążenia lokalnego krwi, jako pozabiegowe zapobieganie zakrzepicy poprzez stymulację mięśnia podudzia, w ćwiczeniach mięśni Kegla, a także w treningu sportowym, czyli podczas rozgrzewki, w ćwiczeniach siłowych, szybkościowych, wytrzymałościowych, oporowych, czy podczas regeneracji w ramach rehabilitacji po kontuzjach.

Czym różni się skurcz fizjologiczny od tego, wywołanego impulsem elektrycznym?

Skurcz fizjologiczny, to taki skurcz, który wywołany jest przez bodziec wysyłany przez ośrodkowy układ nerwowy. To nic innego jak skurcz tężcowy, podczas którego szybko nakładają się kolejne skurcze poszczególnych włókien mięśniowych. Zaznaczyć jednak należy, że nie wszystkie włókna nerwowe ulegają  wówczas pobudzeniu. Skurcz wywołany impulsem elektrycznym ma to do siebie, że pobudza wszystkie włókna nerwowe jednocześnie.

Podczas wykonania zabiegu elektrostymulacji, dąży się przede wszystkim do wywołania skurczu mięśnia jak najbardziej podobnego do naturalnego. W tym celu używa się serii impulsów, nadając im przy okazji odpowiedni kształt. Efektem jest wywołanie skurczu tężcowego, czyli tego bardzo podobnego do naturalnego…

W jakich przypadkach stosuje się elektrostymulację?

Elektrostymulacja dzięki swoim właściwością zyskała całą rzeszę zwolenników nie tylko w Europie, ale również na całym świecie.

Elektrostymulacja w fizykoterapii

Elektrostymulację stosuje się przeważnie w fizykoterapii. Odnajduje ona zastosowanie w porażeniach i niedowładach typu wiotkiego. W takich przypadkach zabieg dąży do niedopuszczenia do degeneracji odnerwionego mięśnia, aż do momentu zregenerowania uszkodzonego nerwu obwodowego.

Elektrostymulacja w kosmetologii

Co ciekawe elektrostymulacja odnalazła również swoje zastosowanie w kosmetologii. W tym aspekcie stanowi ona zabieg poprawiający wygląd sylwetki- rzeźbi mięśnie, rozbija cellulit, spala tkankę tłuszczoną. Elektrostymulacja daje jednak najlepsze efektu dopiero w połączeniu z aktywnością fizyczną w postaci systematycznych ćwiczeń. Zabieg elektrostymulacji wzmocni wówczas efekt naszej pracy!

Elektrostymulacja jest niezwykle popularna zwłaszcza wśród osób dbających o swoją sylwetkę. Za sprawą elektrostymulacji poprawiona zostaje widoczność mięśni, co wzbogaca dodatkowo codzienną aktywność fizyczną.

Podobny obraz

Rodzaje elektrostymulacji

Elektrostymulacja jest pojęciem znanym światu już od 50 lat! Co jednak się pod nim kryje?

Jest to zabieg leczniczo-rehabilitacyjny, który polega na stymulacji nerwów i mięśni impulsami elektrycznymi o określonej częstotliwości, amplitudzie i czasie trwania.

Metoda ta stosowana jest głównie w zakładach rehabilitacji, jednak czasy się zmieniają i to na lepsze, ponieważ od względnie niedawna możliwe jest wykonywanie tego zabiegu również w domowym zaciszu. Co lepsza małe i niezwykle poręczne urządzenia najczęściej na polskim rynku występują w bardzo przystępnej cenie. Przykładem tego jest sklep NewFaceBeauty.

Co oznacza elektrostymulacja z praktycznego punktu widzenia? Jest to przede wszystkim terapia stosowana w walce z bólem, obrzękami, atrofią mięśni oraz innymi chorobami. Metoda ta ma szerokie grono zwolenników ponieważ jest bardzo prosta, tania i co najważniejsze pozbawiona działań niepożądanych, czego nie można powiedzieć o lekach na zwyrodnienia, obrzęki i kontuzje.

Jakie elektrostymulacje wyróżniamy?

Typy elektrostymulacji uzależnione są od schorzeń na jakie pomagają. Najczęściej stosowane rodzaje stymulacji to:

Tens- działa przeciwbólowo. Rewelacyjna jeżeli chodzi o rwę kulszową, zwyrodnienia stawów, urazy, a nawet bóle menstruacyjne. Działanie tego rodzaju stymulacji jest tak silne, że przynosi ulgę nawet w bólach porodowych.

EMS- stymulacja nerwowo- mięśniowa wykorzystywana w leczeniu zaniku mięśni, zwłaszcza w przypadkach unieruchomienia pacjenta po urazach rdzenia kręgowego, czy nawet przy unieruchomieniu przy użyciu opatrunku gipsowego. Stymulacja ta reedukuje mięśnie po urazach nerwowych i co istotniejsze zapobiega zakrzepicy po zabiegach chirurgicznych. Spektrum zastosowania stymulacji jest na tyle szerokie, że obejmuje nawet leczenie nietrzymania moczu, ponadto służy rozgrzewaniu mięśni przez sportowców.

Stymulacja interferencyjna- doskonała jeżeli chodzi o leczenie zaburzeń krążenia, zaburzeń zakresu ruchu, obrzęków, skurczy mięśni. Szczególnie zalecana w zwalczaniu obrzęków pourazowych.

 

Teraz oczywistym wydaje się fakt, że urządzenie do elektrostymulacji powinno znaleźć się w każdym domu.

Znalezione obrazy dla zapytania elektrostymulacja